Çok Aşamalı Tip Onay Belgesi – Üst Yapı

N Kategorisi kamyonet ve kamyon araçlarda çok aşamalı (2. aşama) tip onay belgesi ile hem zamandan hem maliyetten tasarruf sağlayabilirsiniz.

Çok Aşamalı Tip Onayı Nedir?

Bu tip onayı sürecinde seri imalat tip onay belgesine sahip olursunuz. Bu belge ile aynı tip araçlarınızı seri olarak tescil edebilir, ilk tescilde araç muayene ve proje süreçlerini yaşamazsınız. Kamyon üstü örneğin damper, kapalı kasa, transmikser gibi üst yapı üretimleriniz ulusal veya uluslararası tip onay belgesi ile tescile gidebilir. 2018/858 Yönetmeliği ve alt regülasyonlar bu belgelendirme sürecinin mevzuatını oluşturmaktadır.

Üst Yapı Tip Onay Süreçleri

İdari olarak üretimin uygunluğu denetimleri ve buna bağlı dokümantasyon sorgulanır. Bu denetim onayı düzenleyen kuruluş (Ülkemizde Türk Standardları Enstitüsü) tarafından gerçekleştirilir. Paralel olarak kapsamda bulunacak olan bir prototip araç teste tabi tutulur. Test konuları sizin imalat türünüze göre belirlenir. Dokümantasyon hazırlığı yapılır ve onay kuruluşu gerekli incelemeleri yaptıktan sonra onayı düzenler. Bu süreçte kapsamın iyi belirlenmesi ve kötü koşul araç seçiminin doğru yapılması gerekir. Aksi takdirde muadil sayılabilecek araçların belge kapsamına alınması sorun teşkil edebilir. Bu nedenle bu belgelendirme sürecinde uzmanlarımız

Tadilat/İmalat Sonrası Tescil Süreçleri

Tip onay belgesini başarıyla aldığınızda adedine bakılmaksızın her biri için 2. aşama uygunluk belgesi düzenlenir. Bu belge ile Noterler aracılığıyla araç tescil işlemleri gerçekleştirilir. Akabinde 1 yıl sonra araç muayene işlemleri gerçekleştirilir.

Çok Aşamalı Tip Onay Belgesi Hizmetlerimiz

İdari olarak sağlamanız gereken kalite sisteminin kurulumu ve sertifikasyonu, baz araç imalatçısı ile yapacağınız görüşmelere destek, araç tasarımı ve yönetmeliklere uygun hale getirilmesi, bilgi dokümanı ve çizimlerin oluşturulması, onay kuruluşu başvuruları ve testlere katılım başlıca hizmetlerimizdir. Belgelendirme sonrası ise uygunluk belgelerinin düzenlenmesi ve tip onayının güncelliğinin kontrolü, kapsam genişletme başvuruları çözümlerimizdendir.

Ayrıca yönetmeliklere uygun araç hazırlığına ilişkin eğitim hizmetimiz bulunmaktadır.

Maliyetler

Bu süreçte maliyetler sizin tasarım ve başvuru kapsamınıza göre oldukça değişkendir. Bu nedenle bize talebinizi iletmeniz halinde bir çalışma yapabilir sizleri bilgilendirebiliriz. Yapacağınız çalışmalarda %80’e varan çeşitli kalemlerde KOSGEB ve Ekonomi Bakanlığı (İhracat Destekleri) desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Bizi Linkedin ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Homologasyon Uzmanı
Homologasyon Uzmanı

Otomotiv homologasyon faaliyetleri kapsamında Ankara (Merkez Ofis), İstanbul ve Bursa lokasyonları da dahil olmak üzere çözüm ortağı olarak hizmet sunmaktayız.

Üretici firmaların homologasyon süreçlerinde güçlü desteği sağlayarak araç veya komponent onay prosedürlerini takip etmekteyiz.

Üretimin tasarım aşaması itibariyle tescil süreçlerine kadar ara aşamaların tamamında mühendislik ve danışmanlık hizmetlerini sağlayarak birçok alanda avantaj sağlanmasını hedefliyoruz.

Güncel mevzuatlara uyum ve onay kuruluşları ile koordinasyon sağlayarak üretimin aksamasının önüne geçiyoruz.

Firmamız bünyesinde alanının uzmanları üreticilerimize birebir destek vermektedir.

Kalite sistemine uyumlu üretim ile üreticilerimizin homologasyon süreçlerinin güçlü yönetilmesi, pazarda riski minimuma indirgemek hedefimizdir.

Nesne: 28

Cevap bırakın

tr_TR