O2 Kategorisi Tiny House Tip Onay Belgesi

Tiny House kavramı esasında minimal yapılar için kullanılıyor. Ancak trafikte seyreden araçlar için Tiny House Tip Onay Belgesi zorunluluğu bulunuyor. Gelin konuyu detaylandıralım.

O2 Belgesi Nedir?

O2 kategorisi araçlar yani azami yüklü ağırlığı 750 kg ile 3500 kg arasında olan römorklar olarak sınıflandırılıyor. O2 belgesi ise bu römorkların trafiğe tescilinin yapılabilmesi için gereken uygunluk belgesini ifade eder. Uygunluk belgesi için üreticinin tip onay belgesi olmak zorundadır. (Referans: AB/2018/858 yönetmeliği)

Tiny House Tip Onay Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Tiny House için piyasada çoğunlukla çift dingil römork tasarımları bulunmaktadır. Ender de olsa tek dingil tasarımlar da bulunmaktadır. Her iki araç için de belgelendirme süreci aynıdır. Test kriterlerinde küçük değişiklikler bulunmaktadır.

Tiny House Belgesi tam olarak ifade etmek gerekirse bahsi geçen araçların seri üretimi için Avrupa Birliği veya Ulusal Yönetmelikler tarafından gerekli şartları sağlayan üreticilere verilen belgedir. Bu belge ile üretici seri üretim gerçekleştirerek araçları tescil edebilir.

O2 tip onay belgesi, tiny house tip onay belgesi, o2 kategorisi, o2 belgesi

Tiny House tip onay belgesi almak için yapmanız gerekenler esasında biraz karmaşık gelebilir. Ancak iyi bir mühendislik ve danışmanlık hizmeti ile süreçlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Belgeyi almak için öncelikle üretici olmanız gerekmektedir.

Üretici olarak artık otomotiv sektöründe üretim yapıyorsunuz diyebiliriz. Bunun için sağlamanız gereken başlıca kalite yönetim sistemi gereklilikleri ve idari prosedürler bulunmaktadır. Şasi numarası düzenlemek için WMI kodu tahsisi, marka tescil belgesi gibi başlıca evraklar tamamlanırken bir yandan prototip test aracı hazırlanır.

Uzmanlarımızın yönlendirme ve eğitimleri ile prototip aracı ve gelecekte üreceğiniz araçları testlere uygun hale getiriyoruz.

Daha sonra akredite kuruluşlar tarafından testlere tabi tutulan araç uygun olduğunda dokümanlar ile otoritelere başvurular yapılıyor.

En Önemli Konu Belgenin Kapsamı!

Burada dikkat edilmesi gereken husus belgenin kapsamıdır. Belgede yer alan ürün çeşitliliğiniz (Dingil, kaplin, aydınlatma, cam vb.) ne kadar geniş olursa belgenizin ömrü o kadar uzun olur! Bunu size tavsiye ediyoruz.

Aksi durumda sürekli belge yenileme maliyetleri ile karşılaşırsınız. Ayrıca bu belge yenileme süreçlerinde üretiminizdeki yenilikleri de bekletmek zorunda kalırsınız.

O yüzden onay kuruluşuna dosya göndermeden önce mutlaka dosyanızı kontrol edin.

O2 Belgeli Tiny House Tescili Zorunlu mu?

Kısaca evet. O2 kategorisi araçlar trafiğe tescili yapılması zorunlu araçlardır. Bu nedenle sei imalat tip onay belgesi ve uygunluk belgesi ile işlemlerinizi tamamlayarak ruhsat çıkarmalısınız.

Tiny House Tip Onay Belgesi Maliyeti

TSE tarafından düzenlenen belgelendirme maliyetleri için tıklayınız. Diğer yandan birçok üretici ihracat hedefi nedeniyle Avrupa Birliği yönetmeliklerine uygun tip onay belgesi alır. Burada ise ortalama bir tip onay belgesi için maliyet 5000 Euro’dan (2024 Mart itibariyle) başlar. İndirimlerden yararlanmak için bize ulaşın.

Onay kuruluşu, teknik servis ve belge kapsamlarına göre maliyetleriniz değişebilmektedir. Tüm bunların dışında her iki durum için ilave maliyetler mevcuttur. Bunlar TSE WMI maliyeti, marka tescil belgesi, kapasite raporu, ISO 9001:2015 sertifikası ücretleri ayrıca ödenmektedir.

O2 Belgesi Nereden Alınır?

O2 kategorisi römork, karavan, tiny house gibi birçok üst yapıyı kapsayacak şekilde belgelendirme için öncelikle bize ulaşmanızı tavsiye ediyoruz. Güçlü referanslarımız ve müşteri memnuniyeti odaklı proje yönetim süreçlerimiz ile sizin için belgelendirmeyi anlamlı kılıyoruz. Tiny House Tip Onay Belgesi Avrupa onay kuruluşlarından veya Türk Standardları Enstitüsü’nden alınabilmektedir.

O2 Kategorisi Tip Onay Belgesi Süreleri

O2 kategorisi tip onay belgesi (Tiny House, Karavan, Römork vb.) için belge başvurunuzla birlikte 2 aydan 4 aya kadar belgelendirme opsiyonları bulunmaktadır. Bu süreyi belirleyen en önemli faktör ise üreticinin kendi hazırlığıdır. Gerek idari evrakların tamamlanması gerekse prototip test aracının hazırlanması sürece dahil edilmektedir. Onay kuruluşlarında ise dosya inceleme süreleri 3 haftadan 12 haftaya kadar değişmektedir. Bu sürelere endeksli maliyetler ise değişkenlik göstermektedir. Müşterilerinize termin verirken mutlaka kendi hazırlık sürecinizi, test ve dokümantasyon sürecini, onay kuruluşu sürecini dikkate alın.

Üretim detaylarınızı belirterek online başvuru yapmak için tıklayın.

Homologasyon Uzmanı
Homologasyon Uzmanı

Otomotiv homologasyon faaliyetleri kapsamında Ankara (Merkez Ofis), İstanbul ve Bursa lokasyonları da dahil olmak üzere çözüm ortağı olarak hizmet sunmaktayız.

Üretici firmaların homologasyon süreçlerinde güçlü desteği sağlayarak araç veya komponent onay prosedürlerini takip etmekteyiz.

Üretimin tasarım aşaması itibariyle tescil süreçlerine kadar ara aşamaların tamamında mühendislik ve danışmanlık hizmetlerini sağlayarak birçok alanda avantaj sağlanmasını hedefliyoruz.

Güncel mevzuatlara uyum ve onay kuruluşları ile koordinasyon sağlayarak üretimin aksamasının önüne geçiyoruz.

Firmamız bünyesinde alanının uzmanları üreticilerimize birebir destek vermektedir.

Kalite sistemine uyumlu üretim ile üreticilerimizin homologasyon süreçlerinin güçlü yönetilmesi, pazarda riski minimuma indirgemek hedefimizdir.

Nesne: 28

Cevap bırakın

tr_TR