Karavan Proje ve Belgelendirme Süreçleri – 2024 Güncellemesi

Ülkemizde karavan sektörü gün geçtikçe önemli bir konuma doğru ilerliyor. Bu süreci tetikleyen farklı unsurlar olduğu gibi üretici çeşitliliğinin artması karavan kullanıcılarını da teşvik ediyor. Karavan proje ve belgelendirmesi ise en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Üretimde Ciddi Artış

Tatil trendlerinin doğa ile iç içe karavan turizmi yönüne evrilmesi karavan kullanıcısı sayısını da oldukça artırdı. Bunun sonucunda birçok karavan markası ve üreticisi sektörde ürünlerini ön plana çıkarmaya başladı. Hem seri üretim hem de münferit üretimlerde ciddi artışlar görülüyor.

Karavanların Sınıflandırılması

Bu yazımızda karavan proje ve belgelendirme süreçlerinin ulusal işleyişini ele alıyoruz. Diğer yazımızda ise O1 ve O2 kategorisi karavanların tip onay süreçlerinin Avrupa Tip Onay Belgesi ile ilgili süreçlerine değinmiştik.

Peki Karavanlar nasıl sınıflandırılıyor?

Karavanlar yapısı ve kullanım amacı itibariyle 2 gruba ayrılıyor. O kategorisi karavanlar yani çekme (Römork) karavanlar ve M1 kategorisi motorlu karavanlar olmak üzere trafiğe çıkabiliyor.

O kategorisi karavanlar üçe ayrılır;

O1 kategorisi; 750 kg azami yüklü ağırlığa sahip römork karavanlar

O2 kategorisi tek dingil; 750 kg ile 3500 kg azami yüklü ağırlığa sahip römork karavanlar

O2 kategorisi çift dingil; 750 kg ile 3500 kg azami yüklü ağırlığa sahip römork karavanlar

Motokaravanlarda ise M1 kategorisi diye sınıflandırılan motorlu taşıtların karavana dönüşümleri söz konusudur.

O kategorisi karavanların belgelendirme süreçlerini detaylı olarak incelemek için diğer yazımıza göz atın.

Münferit Karavan TSE Projesi

Yazımızda bu andan itibaren motorlu karavanlar üzerinden ilerleyeceğiz. Motorlu karavanlar üreticiler tarafından üretilmekle beraber bireysel olarak üretim iznine de açıktır. Bu kapsamda münferit karavan proje işlemleri ile tescil süreçleri yürütülmektedir.

Karavan proje sürecinde öncelikle tasarlayacağınız karavanı AİTM yetkili mühendisi ile görüşerek gerekli şartları sağlayıp sağlamadığını değerlendirmeniz gerekiyor. Öyle ki motorlu karavanlarda depolama alanları, yemek pişirme imkanları, yatak ve masa gibi zorunlu unsurlar bulunuyor. Yalnızca iç tasarım değil aracın ağırlık ve boyutları (Alkoven karavanlar için boyutlar) ile ilgili şartlar da AİTM yönetmeliği tarafından belirlenmiştir.

Yetkili mühendis ile görüştükten sonra araç tasarımınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Üretim tamamlandığında yine mühendis kontrolü ile TSE başvuruları yapılır. Akabinde TSE AKM incelemeleri sonrası muayene ve tescil süreci gerçekleştirilir.

Karavan Seri Tadilat Tip Onay Belgesi

Üretici olarak seri bir şekilde karavan üretmek adına TSE tarafından AİTM Seri Tadilat Tip Onay Belgesi hizmeti verilmekte. Ulusal olarak geçerliliği bulunan belgelendirme türünde araçlarınızın marka, model ve çeşitli kriterler içerisinden sınıflandırmalarını yaparak belgelendirmeyi yapabiliyorsunuz. Karavanlara koltuk eklemek için ise ilave testler gerekiyor.

Öncelikle münferit projeden farklı bir sürece tabi olduğunuzu bilmelisiniz. Karavanlarda seri tadilat için araç seçimi ve buna uygulanacak tasarım bir danışmanlık almayı gerektiriyor. Yapacağınız çalışmayı birlikte tasarlayarak tüm süreci baştan sona yönetmeye başlayabiliriz. İlk olarak araç seçimi yapılır ve tasarım uygun hale getirilir. Karavan koltuk ekleme işlemi varsa laboratuvar testleri gerçekleştirilir. Daha sonra T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş teknik servisler aracılığıyla gerekli testler yapılır ve raporlar yayınlanır. Raporlar ile birlikte TSE başvuruları yapılır, araç incelemesi gerçekleştirilir. Uygun olması halinde belge yayınlanır.

Daha sonra sürekli belgeleri güncel tutarak araçları trafiğe çıkarabilirsiniz. Araçların trafiğe çıkarılması öncesi ise TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında da tadilat muayenesi gerçekleştirilir. En son noter aracılığıyla araç tescili tamamlanır.

Karavan Proje ve Tip Onay Belgesi Maliyeti

Münferit veya seri tadilat tip onay belgesi süreçlerinde maliyetler ikiye ayrılır. İlk maliyet TSE tarafından alınan harç bedelleridir. 2024 güncel fiyatlarına ulaşmak için tıklayın. Hem seri tadilat hem münferit tadilat için TSE maliyetleri listede yer alır ve her sene başında güncellenir.

Diğer bir maliyet ise mühendislik maliyetidir. Araç proje mühendisleri için değişken fiyatlarda ödemeler yapmaktasınız. Bizim fiyatlarımız hakkında bilgi almak için tıklayın. Diğer yandan eğer seri tadilat projesi ile süreci ele alacaksanız maliyetlere teknik servis maliyeti eklenir.

Karavan Proje ve Tip Onay Belgesi TSE Süreleri

Münferit karavan projeleri ortalama 1 hafta içinde sonuçlanmaktadır. Bu sürede sizin aracı ne kadar uygun yaptığınız belirleyici unsurdur. Diğer yandan seri tadilat tip onay belgesi süreleri 2 aydan 6 aya kadar sürebilmektedir. Burada üreticinin sağlayacağı bilgi ve belgeler süreci hızlandıran unsurlardır. Bu veriler 2024 yılı için tahmin edilmektedir.

Bizimle Çalışmanın Avantajları

Kurulduğumuz günden bu yana müşteri memnuniyeti odaklı çalışmayı tercih ettik. Bu nedenle güçlü referanslar edindik. Bundan sonra da aynı şekilde süreçlerimizi müşteri memnuniyeti odaklı gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Peki müşteri memnuniyeti bu süreçler için neyi ifade eder?

Tabi ki en hızlı ve en geniş kapsamlı belgelendirmeyi! Biz size çözüm sunarken komponent seçiminden araç tasarımına kadar birçok içeriğin kapsamını en geniş şekilde oluşturma hedefindeyiz. Bu sayede belgelerinizin süresinin uzun ömürlü olması ve maliyetlerinizin düşmesini sağlıyoruz. Diğer yandan üretiminize daha iyi odaklanıp geliştirme maliyetlerinizi de iyi hesaplayabiliyorsunuz. Hız ise sizin aracı müşteriye en uygun termini vermeniz için önemli. Bu iki konu bizim en büyük önceliğimiz diyebiliriz.

Daha fazla bilgi için iletişime geçmenizi öneririz.

Homologasyon Uzmanı
Homologasyon Uzmanı

Otomotiv homologasyon faaliyetleri kapsamında Ankara (Merkez Ofis), İstanbul ve Bursa lokasyonları da dahil olmak üzere çözüm ortağı olarak hizmet sunmaktayız.

Üretici firmaların homologasyon süreçlerinde güçlü desteği sağlayarak araç veya komponent onay prosedürlerini takip etmekteyiz.

Üretimin tasarım aşaması itibariyle tescil süreçlerine kadar ara aşamaların tamamında mühendislik ve danışmanlık hizmetlerini sağlayarak birçok alanda avantaj sağlanmasını hedefliyoruz.

Güncel mevzuatlara uyum ve onay kuruluşları ile koordinasyon sağlayarak üretimin aksamasının önüne geçiyoruz.

Firmamız bünyesinde alanının uzmanları üreticilerimize birebir destek vermektedir.

Kalite sistemine uyumlu üretim ile üreticilerimizin homologasyon süreçlerinin güçlü yönetilmesi, pazarda riski minimuma indirgemek hedefimizdir.

Nesne: 28

Bir yorum

Cevap bırakın

tr_TR