(O1-O2) Çekme Karavan Tip Onay Belgesi Nereden Alınır? Belgelendirme Süreçlerinde Sizleri Neler Bekliyor?

Sektöre duyulan ilgi ve projelerinizi güçlü tutarak yatırıma çevirmek isteyebilirsiniz. Bu yola çıkmadan önce sizleri nelerin beklediğini yani çekme karavan tip onay belgesi süreçlerini özetlemek isteriz. “Karavan tip onay belgesi nereden alınır? Nasıl alınır? Nedir? O1 Kategorisi Nedir?” sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Daha önce yüzeysel olarak bazı yazılarımızda genel konulara değinmiştik. Ancak şimdi detaylı bir bilgilendirme ile karşınızdayız. Sizlere karavan tip onay belgesi nereden alınır, belgenin nasıl alındığını ve süreçleri ile ilgili bilgi aktarmaya çalışacağız.

Araç Kategorileri

  • O kategorisi karavanlar (Genellikle) üçe ayrılır;
  • O1 kategorisi; 750 kg azami yüklü ağırlığa sahip römork karavanlar
  • O2 kategorisi tek dingil; 750 kg ile 3500 kg azami yüklü ağırlığa sahip römork karavanlar
  • O2 kategorisi çift dingil; 750 kg ile 3500 kg azami yüklü ağırlığa sahip römork karavanlar

Tip Onay Süreç Başlangıcı

Öncelikle şirketinizin idari olarak eksiklerini kapatması gerekmektedir. Sizlere belirteceğimiz onay kuruluşu (Belgeyi veren kuruluş) tarafından talep edilmektedir. Şirket idari evrakları ve üretime yönelik kalite sistemi konularını içermektedir. Bu belgelerin temin edilmesi için sizlere destek olmaktayız. Süreçler bazı dönemlerde değişmekte olsa bile WMI Kodu, ISO 9001:2015 kalite sistem belgesi gibi temel gereksinimler başlangıcın önemli idari dokümanlarıdır.

Bir yandan idari süreciniz işlerken bir yandan prototip tasarımınızı çizime aktarmaktasınız. Süreç bu noktadan sonra teknik olarak devam etmektedir.

Bilgi Videosu

Dilerseniz yazıya başlamadan önce kısa bilgi videomuzu da izleyebilirsiniz.

Karavan Tip Onay Belgesi Teknik Süreçler

Otomotiv sektörüne yabancıysanız çok sık yapılan hataya düşmemelisiniz. Özellikle kalıp karavan tasarımlarında geri dönüşü üzücü maliyetlere sebebiyet veren hatalar olabiliyor. İlk yapılması gereken fiziki bir prototip ortaya koymadan önce mutlaka teknik danışmanlık hizmetimizi almanız gerekmektedir. Neden peki? Siz aracın tasarımını yaparken eğer teknik mevzuat (regülasyonlar) detaylarına hakim değilseniz ölçüsel ve ürün seçimi hatalarını yapma potansiyeliniz yüksektir. Bunlar ise bütün tasarımınızı alt üst edebilecek noktalara ulaşmaktadır.

Karavan tip onay belgesi alırken araç tasarımı üzerinde aydınlatma yerleşimlerinin hassas ölçümleri ve ürün seçimleri mevcuttur.  Aynı şekilde camlar, fren, dingil ve kaplin uyumları, arka tescil plakası, çamurluklar gibi hususlarda regülasyonların şartlarına tüm otomotiv sektörü uymakla yükümlü. Bu nedenle “ben böyle istiyorum” değil regülasyonların belirlediği şartların limitleri arasında tasarımlar gerçekleştirilmeli. Sizlere bu noktada en başından teknik destek vermekteyiz.

Prototip Üretimi

Teknik çizimler üzerinden teyit ettiğimiz tasarımınızı artık fiziki test prototipine çevirebilirsiniz. Aynı zamanda ürün seçimleri uygun şekilde yapılmış olacaktır. Ortaya çıkan karavan hem genel güvenlik şartlarına hem ise kullanıcı konforuna hitap etmeli. Kullanıcı konforunu ise yine regülasyonlar belirler. Asgari şartları baz alarak karavan test prototipi hazırlanır.

Öncesinde kontrollerini gerçekleştirdiğimiz ve varsa hatalar giderilen araç teknik servis test uzmanlarınca incelenir. Alanında deneyimli test uzmanlarca yapılan testler olumlu geçtiğinde hazırladığımız teknik bilgi dokümanları ile karşılaştırılır. Sunduğumuz dosya ile test prototipi arasında uyuşmazlık olmadığında teknik raporlamalar yapılır.

Belgelendirme Onay Süreci

Onay kuruluşu için dosyalar gerekli kontrollerden geçerek başvuru yapılır. Bilgi dokümanı, test raporları ve idari bilgilerle onay kuruluşuna başvuru yapılır. Başvuruya istinaden onay kuruluşu onayı düzenler.

Şasi Numarası ve Uygunluk Belgesi (COC) Oluşturma

Belgelendirme onay süreci sonrası O1 karavanlar tescile ihtiyaç duyulmaksızın trafiğe çıkarılabilir. O2 kategorisi karavanlarda ise bu durum ARTES kayıt işlemleri sonrası geçerli olacaktır. Yazının devamında ARTES sürecinden de bahsettik.

Ruhsat zorunluluğunun yasal dayanağını biliyor muydunuz? Detaylar yazımızda.

Hem O1 belgeli karavan hem de O2 belgeli karavan için yapılması gereken ilk işlem şasi numarasının oluşturulmasıdır. Daha sonra araç teknik bilgilerinin yer aldığı uygunluk belgesi (COC) adında bir doküman hazırlanır. Belgelendirme sonrası her ikisi için de eğitim vermekteyiz.

Aracı trafiğe çıkarmadan önce COC yani uygunluk belgesi oluşturmanız gerekmektedir.

Karavan Tip Onay Belgesi Nereden Alınır? Nerelerde Geçerlidir?

Karavan tip onay belgesi Avrupa Birliği ülkelerinden alınır genel itibariyle. İhracat gereklilikleri nedeniyle AB tip onay belgesi uluslararası geçerlidir. Ne yazık ki ülkemizde alınan tip onay belgesi bazı Türk ülkelerinde ve ülkemizde geçerlidir.

CoP (Üretimin Uygunluğu) Süreçleri

İlk başvuru esnasında onay başvurusu yapılmadan kalite sisteminizin onaylanması gerekir. ISO 9001:2015 belgeniz ile bu onaylama yapılır. Daha sonraki yıllık periyotlarda ise bir üretici olarak çeşitli denetimlere tabi olursunuz. Bu denetimler onay kuruluşları ve yetkilendirdikleri kuruluşlarca yapılır. Bu denetimler oldukça titiz süreçlerdir. Sizin belge sahibi olduğunuz gün itibariyle gerçekleştirdiğiniz üretimlerin doğru ve eksiksiz olduğu, kayıtlarının ve sistemin kontrolü gibi detaylı kontrollere tabidir. İdari ve mali ceza kalemleri işletilmektedir. Bu nedenle belge ile ürün uyumluluğu, kayıtların tutulması gibi konular politikanızda kırmızı çizgi olmalıdır.

COP Nedir? COP Belgesi Nasıl Alınır?

O2 Belgesi İçin ARTES (Araç Tescil Sistemi) Süreci

O2 belgesi ile tescil edilmek istenen araçlar Türkiye Noterler Birliği Araç Tescil Sistemi kullanılarak tescil edilir. Daha sonra bu sistem üzerinden araç takibi yapılır. Sistemin kayıt süreci için belirli maliyetler bulunmaktadır.

Bu süreçte ilave prosedürler bulunmaktadır. Kayıt ve eğitim konularında hizmet vermekteyiz.

O1 Belgesi ve O2 Belgesi Maliyetleri

Çekme karavanlar aynı zamanda römork grubundadır. Üreticilerin her birinin tasarım farklılıkları ve süreç farklılıkları bulunmaktadır. Firmanızın mevcut durumunu tespit ettikten sonra net bir maliyet ortaya koyabiliyoruz. Bu nedenle bize telefonla veya e-posta yoluyla ulaşmanız halinde soracağımız birkaç sorunun ardından net fiyat verebiliyoruz. Aynı zamanda dışarı yapılan ödemeler sürekli değişkenlik gösterebiliyor. Kabaca bir maliyet dahi belirtip burada bir yanılgıya sebebiyet vermek istemeyiz ama fikir olması adına 5000€ – 6000€ gibi fiyatlardan başlar ancak bu fiyatlara idari evraklar ve kapsam dahil olduğunda artacaktır. Bu nedenle teklif almanızı öneriyoruz. Online başvuru yapabilirsiniz.

Tip onay belgesi alırken yaptırdığınız testlere ilişkin KOSGEB destekleri bulunmaktadır. Detaylar yazımızda.

Tip Onay Belgesi Süreleri

Süre kavramı çok hassas olup AB bölgesindeki resmi tatil dönemlerinde bazı gecikmeler yaşanabilmektedir. Ancak ortalama 3-4 hafta içinde belgeler normal zamanda onaylanmaktadır. Bu süre eksiksiz dosya hazırlığı ile mümkün olmaktadır. Yani onay kuruluşuna sunulduktan sonraki süredir. Genel olarak araç hazırlığından itibaren düşünürsek 3-4 ay sürebilmektedir.

Belge Neden Gerekli?

Öncelikle bilmenizi isteriz ki bir üretim belirli standartlara dayandırılmadıkça kaliteden bahsedilemez. Hiçbir yasal zorunluluk olmasa bile bu gerekçe yeterli aslında belgelendirmek için. Ancak tabi ki yasal zorunluluklar da var. Kanunlarımızca karayolunda seyreden (Muafiyet kapsamındakiler hariç) araçların tamamında üretilen araçlar tip onay belgesine sahip olmak zorundadır. O1 kategorisi araçlar hariç tescile esastır.

Karavan için hangi ehliyet sınıfları geçerli?

Bizimle Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Tip onay belgesi yaşayan bir belgedir. Sürekli güncel durumda olmalıdır. Aynı zamanda belge kapsamınızın geniş olması da önemlidir. Şirketimiz sektör tecrübesini sizlere direk aktarmakta ve yalnızca belgenin alınması süreci değil devam eden süreçte de sizleri güncelliğe dair bilgilendirmektedir. Teknik detaylarda konu dışı çözümleri de sizlere ulaştırabiliyoruz. Bunun yanı sıra onay kuruluşları ve teknik servislerin koordinasyonunda size en güvenilir çözümü buluyoruz. Kısacası süreci en rahat şekilde geçirmeniz bizim için önem arz ediyor.

Sorularınız veya önerileriniz için lütfen bize ulaşın.

Ayrıca Instagram sayfamızı da takip ederek güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

O2 Kategorisi karavan veya Tiny House tip onay belgesi süreçlerini de inceleyebilirsiniz.
Homologasyon Uzmanı
Homologasyon Uzmanı

Otomotiv homologasyon faaliyetleri kapsamında Ankara (Merkez Ofis), İstanbul ve Bursa lokasyonları da dahil olmak üzere çözüm ortağı olarak hizmet sunmaktayız.

Üretici firmaların homologasyon süreçlerinde güçlü desteği sağlayarak araç veya komponent onay prosedürlerini takip etmekteyiz.

Üretimin tasarım aşaması itibariyle tescil süreçlerine kadar ara aşamaların tamamında mühendislik ve danışmanlık hizmetlerini sağlayarak birçok alanda avantaj sağlanmasını hedefliyoruz.

Güncel mevzuatlara uyum ve onay kuruluşları ile koordinasyon sağlayarak üretimin aksamasının önüne geçiyoruz.

Firmamız bünyesinde alanının uzmanları üreticilerimize birebir destek vermektedir.

Kalite sistemine uyumlu üretim ile üreticilerimizin homologasyon süreçlerinin güçlü yönetilmesi, pazarda riski minimuma indirgemek hedefimizdir.

Nesne: 28

Bir yorum

Cevap bırakın

tr_TR