O1 Belgeli Karavanların Tescili Zorunlu mu?

Belki de en çok sorulan soruları yanıtlamak istiyoruz: O1 belgeli karavanların tescili zorunlu mu? Tescili zorunlu değilse bunun dayanağı nedir? Hangi mevzuatta O1 belgeli karavanların tescilinin zorunlu olmadığı yazıyor?

O1 Kategorisi Römork / Karavan Tanımı

O1 kategorisi araç demek taşıma aracın kendisi ve yüküyle birlikte ağırlığının en fazla 750 kg olabileceği yani azami yüklü kütlesinin 750 kg olması anlamına gelmektedir.

O1 belgeli Karavanların Tescili Zorunlu mu?

Karayollarında araçların tescili O1 kategorisinde bir istisnaya tabidir. O1 kategorisi römorkların (Karavanların) tescili zorunlu değildir.

Yani siz üreticiden bir O1 belgeli römork satın aldığınızda muayene ve ruhsat işlemleri olmadan trafiğe çıkabilirsiniz.

O1 Kategorisi Römork/Karavanların Tesciline İlişkin Yasal Dayanak

Peki bu konuda yasal dayanağımız nedir? Kullanıcı olarak bir sorunla karşılaştığınızda kendinizi ifade edebileceğiniz bir dayanağınız olmalı. Ülkemizde yönetmelikler gereği O1 kategorisi karavanların tescil edilme zorunluluğunun olmaması araçların tesciline ilişkin yönetmelikle belirlenir.

Karayolunda seyreden araçların tesciline dair hükümleri ise tam adıyla ARAÇLARIN SATIŞ, DEVİR VE TESCİL HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK belirler. Bu yönetmelikte yer alan Dördüncü Bölüm, Madde 9, 3. fıkraya göre “Bu Yönetmelik hükümlerine göre Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilecek araçlar, askeri araçlar, iş makineleri ve raylı sistemle çalışanlar dışındaki bütün motorlu araçlar ile tescile tabi motorlu araçlara takılarak kullanılacak yapıda ve yüklü ağırlığı 750 kilogramın üstünde olan römork ve yarı römorkların (traktör römorkları takıldığı traktörden ayrı olarak tescil edilmez) tescilleri noterler tarafından yapılır, araç tescil belgesi ve plaka basım talep belgesi verilir.” ifadesi ile açıklanmaktadır.

Burada kısaca 750 kg üzeri römorklar tescil edilir demektedir.

Peki ruhsatsız nasıl olacak der gibisiniz. Bu araçlarda ruhsat niteliğini üretici tarafından düzenlenen Uygunluk Belgesi (COC) taşır. Bu nedenle seyir halinde yanınızda mutlaka üreticinin düzenlediği uygunluk belgesi ve ekleri olmalıdır. Yani ruhsat = uygunluk belgesi.

O1 Belgesi Almak İçin Yapılması Gerekenler

O1 Kategorisi Karavanlarda Tip Onay Belgesi Zorunlu mu?

Evet tip onay belgesi zorunludur. Ülkemizde de yayınlanan Avrupa Birliği Mevzuatı AB/2018/858 (EU 2018/858) gereği karavanlar tip onay belgesine sahip olmak zorundadır. Bu durumda Tip onay belgesi bu araçların güvenlik kriterlerinin sağlandığına işaret eder. Takibi zor olan bu araçların en azından güvenli hale gelmesi için belgeli firmaları tercih etmelisiniz.

Bu konuda bize ulaşmanız halinde sizlere tüm O kategorisi araçların belgelendirme süreçlerine dair destek verebiliriz.

Homologasyon Uzmanı
Homologasyon Uzmanı

Otomotiv homologasyon faaliyetleri kapsamında Ankara (Merkez Ofis), İstanbul ve Bursa lokasyonları da dahil olmak üzere çözüm ortağı olarak hizmet sunmaktayız.

Üretici firmaların homologasyon süreçlerinde güçlü desteği sağlayarak araç veya komponent onay prosedürlerini takip etmekteyiz.

Üretimin tasarım aşaması itibariyle tescil süreçlerine kadar ara aşamaların tamamında mühendislik ve danışmanlık hizmetlerini sağlayarak birçok alanda avantaj sağlanmasını hedefliyoruz.

Güncel mevzuatlara uyum ve onay kuruluşları ile koordinasyon sağlayarak üretimin aksamasının önüne geçiyoruz.

Firmamız bünyesinde alanının uzmanları üreticilerimize birebir destek vermektedir.

Kalite sistemine uyumlu üretim ile üreticilerimizin homologasyon süreçlerinin güçlü yönetilmesi, pazarda riski minimuma indirgemek hedefimizdir.

Nesne: 28

Bir yorum

  1. Merhaba, 01 belgeli 4 tekerlekli römork ölçüleri en fazla ne olabilir. Üzerine kendim basit bir karavan yapıp tarlaya koyacağım ve hiç bir zaman hareket ettirmeyeceğim mümkünse dolgu tekerlekli olabilir.

Cevap bırakın

tr_TR