O1 Kategorisi Karavanlarda Ruhsat Zorunlu mu?

Bilindiği üzere sektörel gelişmelerden en yüksek payı alan araç kategorilerinden birisi de O1 kategorisi diye bilinen 750 kg kapasiteli römorklar oldu. Peki O1 Kategorisi karavanlarda/römorklarda ruhsat zorunluluğu var mı? Bizler bu soruya resmi kanıtlar ile cevap verelim istedik.

O1 Kategorisi Karavanlarda Ruhsat Yanıltması

Öncelikle son zamanlarda T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı logosunu kullanarak O1 kategorisi araçlarda 1 Nisan 2021 tarihi itibariyle ruhsat zorunluluğu geleceğine dair yayınlanan bir görsel olduğunu görüyoruz. Bu görsel sahte olup tamamen bazı kimselerin satışta müşterilerine yanıltıcı bilgi amaçlı yayınlandığını düşünüyoruz. Etik kurallara sığmayan bu davranışı kınıyoruz.

O1 Çekme Karavanlarda Tescil Zorunlu mu?

Gelelim sorumuzun cevabına; O1 kategorisi 750 kg kapasiteli araçlarda ruhsat zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak bu belgeli olması zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Bir karavan veya römork alırken mutlaka tip onay belgesine sahip olmalıdır. O1 kategorisi araçlar ise ruhsatlandırma konusunda opsiyoneldir. Yani siz çeken aracın plakasını alarak yola çıkabilirsiniz.

O1 Karavan Tescil Zorunluluğunun Resmi Dayanağı

Resmi dayanak burada ARAÇLARIN SATIŞ, DEVİR VE TESCİL HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK ve Karayolları Trafik Yönetmeliğidir. Her iki yönetmeliğin detaylarını incelediğimizde Karayolları Trafik Yönetmeliği 29. maddesi ve diğer yönetmeliğin 9. maddesi araçların tescilinin zorunlu olmadığını ifade eder.

Daha detaylı bilgiye aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sorularınız olması halinde lütfen bize ulaşın.

Bizi Linkedin ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Homologasyon Uzmanı
Homologasyon Uzmanı

Otomotiv homologasyon faaliyetleri kapsamında Ankara (Merkez Ofis), İstanbul ve Bursa lokasyonları da dahil olmak üzere çözüm ortağı olarak hizmet sunmaktayız.

Üretici firmaların homologasyon süreçlerinde güçlü desteği sağlayarak araç veya komponent onay prosedürlerini takip etmekteyiz.

Üretimin tasarım aşaması itibariyle tescil süreçlerine kadar ara aşamaların tamamında mühendislik ve danışmanlık hizmetlerini sağlayarak birçok alanda avantaj sağlanmasını hedefliyoruz.

Güncel mevzuatlara uyum ve onay kuruluşları ile koordinasyon sağlayarak üretimin aksamasının önüne geçiyoruz.

Firmamız bünyesinde alanının uzmanları üreticilerimize birebir destek vermektedir.

Kalite sistemine uyumlu üretim ile üreticilerimizin homologasyon süreçlerinin güçlü yönetilmesi, pazarda riski minimuma indirgemek hedefimizdir.

Nesne: 28

Cevap bırakın

tr_TR