Çekme Karavan Alırken Sormanız Gereken 8 Önemli Teknik Soru!

Uzun zaman hayalini kurduğunuz bir çekme karavanı almak için yola çıktınız. Önce çevrenizden duyduklarınız sonra internet araştırması ve çeşitli üretici ve galerileri ziyaret ederek kendinize bir nihai sonuç oluşturmaya çalıştınız.

Sorulacak birçok soru var. Çok bahsedilmeyen fakat teknik anlamda hayati riskleri barındıran bazı soruları sizin için hazırladık. Gelin karavan alırken sormanız gereken başlıca teknik sorulara göz atalım.

Karavan Alırken: İspatlanmış kalite sizi ikna etmelidir!

1. Şasi En Önemli Konu!

Karavanlar yolda kararlılık açısından hayati öneme sahiptir. Çekme karavanlarda şasi tasarımı güvenlik için olmazsa olmazdır. Birçok üretici kendi tasarımı olan şasinin en mukavemetli şasi olduğunu iddia eder.

Bu konuda bunu tartışmaya açmak sizin için yorucu olabilir. Bu nedenle kendini ispatlamış bir markanın şasisi yerine kendi üretimi bir şasi kullanıyorsa bunu hangi testlere tabi tuttuğu, bunun üretim tekniklerinde malzeme analizlerinin ne derece yapıldığı, kaynak kalitesi ve standardının ne olduğu gibi konuları size açıklayabilmeli. Bunları bir sertifika ile size sağlayabilir.

Tip onay belgesi süreçlerinde ne yazık ki şasi mukavemeti gibi konular teste tabi değil. Bu nedenle belgeli üretici olmak şasinin mukavemet, ömür ve kalite açısından onaylandığı anlamına gelmez. Bu nedenle kendini ispatlamış bir şasi tercih etmeniz veya üreticinin diğer kalite proseslerini göz önünde bulunarak güvene dayalı tercihten söz edebiliriz.

2. Kaplin ve Çeki Oku Mutlaka Test Edilmiş Olmalı!

Üreticinin tercih ettiği kaplin ve çeki oku mutlaka onaylı olmalıdır. Frenlerin de dahil olduğu bu sisteme ancak test edilmiş ürünleri referans gösterebiliriz.

Kendi bilinirliğini ispatlamış markaların “ECE R55 ve ECE R13” onaylı ürünlerini tercih etmelisiniz. Üreticilerin zorunlu olarak bu onaylı ürünleri kullanması gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda çeki okunun onaysız olabildiğini görmekteyiz. Kaplin için pek karşılaşılmasa da çeki oku sizin yol güvenliğiniz için büyük öneme sahiptir.

3. Aydınlatma Setlerine Dikkat!

Yolculuk esnasında sizi görünür kılan şey tamamen aracınızın aydınlatma ürünleridir. Bu ürünler hem görünürlüğünüz açısından hem de elektrik güvenliği açısından hayati öneme sahiptir.

Aydınlatma setlerinin kendine özgü onayları vardır. Standart bir çekme karavanda stop lambası, sis lambası, geri vites lambası, sinyaller, arka pozisyon lambası, ön pozisyon lambası, yan pozisyon lambası, plaka lambası, arka-ön-yan reflektörler olmalıdır. Bu araç tipine göre artabilir veya fonksiyonları değişebilir. Ancak mutlaka onaylı ürünler olmalıdır.

Onaylı ürünlerin aynı zamanda doğru yerleşimi de önemlidir. Bu şartlar teknik komitelerce istatistiklere göre belirlenmektedir. Yani bu şartları yine üreticiler tecrübeleriyle belirlemektedir. Doğru yerleşim ve sayı sizi daha görünür kılar.

Ne yazık ki maliyetlerden en çok kaçılan nokta burasıdır. Tedarik tarafında oldukça fazla sahte ve onaysız ürün bulunmakta olup bazı üreticilerin maliyet düşürmek amaçlı eksik ürün kullanma gibi riskleri ortaya koyduklarını da bilmekteyiz.

Peki neden bu konu bu kadar önemli?

Özellikle gece sürüşlerinde sizi fark etmeyen araçlar olacaktır. Nasıl siz önünüzde giden bir kamyonun aydınlatması görünmediğinde son anda fark ediyorsunuz aynı şekilde sizin de bu durumu yaşamanız mümkün.

4. Camlar

Bir diğer husus araçta kullanılan camlar. Bu camlar ECE R43 standartlarınca onaylı olmalıdır. Otomotiv camı olarak tabir edebiliriz. Bu husus çekme karavanlarda olduğu gibi motorlu karavanlar için de geçerlidir.

Bu tipteki camlar kırılma anında kesici-delici özelliğini yitirecek şekilde üretilir. Test edilmiş ürünlerdir ve güvenlik açısından hem yolculuk esnasında hem kamp anında size ve çevrenizdekilere zarar vermeyecek şekilde yapılır.

5. Lastikler

Lastikler aracın en önemli komponentlerindedir. Yol ve yakıt performansınızı en çok etkileyen unsurların başında gelir. Genel geçer kuralları birçoğumuz bilir.

Karavan alırken lastikler mutlaka yeni ve onaylı olmalıdır. Aynı zamanda dingil fren sisteminde yer alan ölçülere uyumlu olmalıdır. Bunları kontrol etmeniz pek mümkün olmayabilir ancak özellikle lastik üzerinde yer alan bilgilendirici işaretler size referans olabilir.

Ne yazık ki bazı çekme karavanların ikinci el lastiklerle piyasaya sürüldüğünü duymaktayız. Bu hem etik kurallara hem de yasal mevzuata aykırıdır.

6. Yalıtım

Römork-Çekme Karavan alırken yalıtım konusu önemlidir.

Üreticinin yalıtım malzemelerini nasıl kullandığı tabanda ve yan duvarlarda yer alan yalıtım malzemelerinin standartlara uygun olup olmadığı gibi sorular sorulmaktadır. Bu sorular sizin uzun ömürlü kullanım gerçekleştirmeniz için yüksek önem derecesine sahiptir.

Kullanılan yalıtım malzemeleri ses ve ısı yalıtımına etki etse de sağlık için iyi tercih yapılmasını gerektirir.

7. Elektrik ve Gaz Tesisatı

Gazlı veya elektrikli sistemlerde doğru montaj riskinizi azaltır.

Gazlı sistemlerde ara kaçak kontrol elemanları ve gaz depolarının korunaklı olması gerekmektedir. Gaz kaçakları nedeniyle patlama ve yanma riskleri oldukça büyük risklerdir.

Elektrik tesisatlarında ise kablo geçişleri mutlaka korumalı olmalıdır. Kablo seçiminde mutlaka yanmaz nitelikteki kablolar tercih edilmelir. Bu özelliğin ECE R118 testleri bulunmaktadır. Yine standartlara uygun olması nedeniyle bu tipteki kablolar kullanılmalıdır.

Doğru elektrik ve gaz tesisatı ile hem kamp hem yolculuk daha güvenli olacaktır.

8. Multimedya, Yaşam Alanı ve Konfor Ürünleri

Karavanda yer alacak multimedya, buzdolabı, elektrikli ısıtıcılar gibi çeşitli elektronik ürünler elektromanyetik dalgalar yaymaktadır veya bunlardan etkilenmektedir.

Bu nedenle tercih edilecek ürünlerde ECE R10 veya eşdeğeri regülasyonlara göre onaylanmış ürünler tercih edilmeli.

Isıtıcı yakınında yer alan elektronik ürünlerin mutlaka ısı yalıtımı yapılmış olmalıdır.

Aküler için ise çeşitli akü tipleri olup en çok tavsiye edilen tip jel akülerdir.

Özetle Çekme Karavan Alırken;

Karavan hayalinizi riske atmamak için yapmanız gereken şeyler aslında çok basit. Ekipmanlar standartlara uyumlu mu? Üretici bu konuda ne kadar hassas? Üretici kendi kalite standartlarını oluşturmuş mu? gibi sorular sorarak aslında birçok olumsuzluğun önüne geçmiş olursunuz. Her ne kadar “benim yaptığım ondan daha iyi” cümlesini sık sık duyacak olsanız da bu sorular aklınızın bir köşesinde mutlaka olsun.

Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha faydalı bilgiler için diğer içeriklerimize göz atın.

Homologasyon Uzmanı
Homologasyon Uzmanı

Otomotiv homologasyon faaliyetleri kapsamında Ankara (Merkez Ofis), İstanbul ve Bursa lokasyonları da dahil olmak üzere çözüm ortağı olarak hizmet sunmaktayız.

Üretici firmaların homologasyon süreçlerinde güçlü desteği sağlayarak araç veya komponent onay prosedürlerini takip etmekteyiz.

Üretimin tasarım aşaması itibariyle tescil süreçlerine kadar ara aşamaların tamamında mühendislik ve danışmanlık hizmetlerini sağlayarak birçok alanda avantaj sağlanmasını hedefliyoruz.

Güncel mevzuatlara uyum ve onay kuruluşları ile koordinasyon sağlayarak üretimin aksamasının önüne geçiyoruz.

Firmamız bünyesinde alanının uzmanları üreticilerimize birebir destek vermektedir.

Kalite sistemine uyumlu üretim ile üreticilerimizin homologasyon süreçlerinin güçlü yönetilmesi, pazarda riski minimuma indirgemek hedefimizdir.

Nesne: 28

Cevap bırakın

tr_TR